IMG

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Mikroregiony > Region Beskydy

Region Beskydy

Dne 21. dubna 2000 sešli na Okresním úřadě ve Frýdku-Místku zástupci sedmi sdružení obcí a měst okresu, aby pod patronací přednosty Okresního úřadu ing. Jiřího Kajzara a místostarosty města Frýdku-Místku ing. Petra Rafaje završili svá přípravná jednání aktem založení sdružení Regionu Beskydy, který se stal partnerem pro obdobná sdružení na slovenské a polské straně pro vytvoření mezinárodního společenství Euroregion Beskydy.

Region Beskydy - informační portál města Frýdek-Místek

Region Beskydy

Stanovy sdružení

Magazín: Euroregion a propagace Mikroregionu Sdružení obcí povodí Morávky

Region Beskydy

Region Beskydy

Dne 9. června 2000 ve Frýdku-Místku byla mezi Sdružením "Region Beskydy" se sídlem ve Frýdku-Místku, Sdružením "Region Beskidy" se sídlem v Bielsko-Bialej a Sdružením "Region Beskydy" se sídlem v Žilině, vzájemně uzavřena Smlouva o česko-polsko-slovenském společenství pod názvem EUROREGION "Beskydy".

Po vzájemné dohodě zástupců přihraničních regionů z České republiky, Polské republiky a Slovenské republiky se vytvořil základ pro naplnění myšlenky primátorů měst a starostů obcí na realizaci přeshraniční spolupráce v samosprávě na vyšším stupni.  Vznikl tak historicky první euroregion spojující hranice tří postkomunistických zemí.

Výhodou takto vzniklého euroregionu je to, že zástupci všech tří beskydských regionů teď mohou žádat Evropskou unii o peníze na společné projekty.

Hlavním cílem vytvoření EUROREGIONU "Beskydy" jsou společné aktivity za účelem rovnoměrného a vyváženého rozvoje regionu a sbližování jeho obyvatel a institucí v příhraničních oblastech a to zejména v oblastech výměny zkušeností a informací týkajících se regionu, trhu práce, územního plánování a stavebnictví, řešení společných problémů v oblastech dopravy, dopravních sítí, spojů a telekomunikací, problémů ekologie a životního prostředí, hospodářství, obchodu, průmyslu a spoustu jiných aktivit, včetně rozvoje turistiky a cestovního ruchu.

O vstup do Euroregionu projevuje zájem stále více a více obcí, které spojuje jedno společné pohoří Beskydy a jeho působnost se bude rozšiřovat směrem na Vsetínsko a Rožnovsko.

      Už dnes je součástí Euroregionu "Beskydy" na české straně 7 sdružení:

  1. Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice - tvoří město Brušperk,a 7 obcí (Hukvaldy, Fryčovice, Kozlovice, Krmelín, Palkovice, Stará Ves n./O, Staříč). Celkový počet obyvatel všech obcí a města - 19 295.
  2. Sdružení obcí povodí Morávky - tvoří 11 obcí (Dobrá, Dobratice, Krásná, Morávka , Nižní Lhoty, Nošovice, Pražmo, Raškovice, Staré Město, Vojkovice, Vyšní Lhoty). Celkový počet obyvatel všech obcí - 12 207.
  3. Slezská brána - tvoří 2 města (Šenov, Vratimov) a 8 obcí (Bruzovice, Horní Bludovice, Kaňovice, Řepiště, Sedliště, Václavovice, Paskov). Celkový počet obyvatel všech obcí a měst - 22 347.
  4. Zájmové sdružení Frýdlantsko-Beskydy - tvoří město Frýdlant n./O a 12 obcí (Baška, Bílá, Čeladná, Janovice, Kunčice p./O, Lhotka, Malenovice, Metylovice, Ostravice, Pržno, Pstruží, Staré Hamry). Celkový počet obyvatel všech obcí a města - 25 577.
  5. Sdružení obcí povodí Stonávky- tvoří 8 obcí (Hnojník, Smilovice, Dolní Tošanovice, Řeka, Vělopolí, Horní Tošanovice, Střítež, Třanovice). Celkový počet obyvatel všech obcí v - 5 433.
  6. Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady - tvoří 7 obcí (Dolní Domaslavice, Horní Domaslavice, Lučina, Soběšovice, Těrlicko, Žermanice, Albrechtice). Celkový počet obyvatel všech obcí - 11 844.
  7. Sdružení obcí Frýdecko-Místecka - tvoří město Frýdek-Místek a 2 obce (Staré Město, Sviadnov). Celkový počet obyvatel všech obcí a města - 64 690.

Na české části EUROREGIONU "Beskydy" se nalézá celkem 5 měst a 55 obcí s více jak 161 tis. obyvateli. Město Frýdek-Místek je největší na tomto území s celkovým počtem cca. 65 tis. obyvateli.

Polská strana EUROREGION "Beskidy" se skládá s okresů Bielský okres (Bielski Powiat Ziemski), Žywiec, Sucha, Beskidzka, nalézají se zde 4 města a 20 obcí. Město Bielsko-Biala (hlavní sídlo), města Szczyrk, Žywiec, Jordanów s obcemi (Bestwina, Buczkowice, Kozy, Wilkowice, Czernichów, Gilowice, Jelešiia, Kety, Lipowa, Lekawica, Lodygowice, Rajcza, Šlemieň, Šwinna, Ujsoly, Wegierska Górka, Jordanów, Stryszawa, Zawcja) o celkové rozloze 1216 km2 s počtem obyvatel 343 575. 

Na slovenské straně spadá do EUROREGIONU "Beskydy" 7 měst (Turzovka, Žilina, Bytča, Námestovo, Čadca, Kysucké nové Město, Rajecké Teplice) a 42 obcí o celkové rozloze 2023 km2. 

Euroregion Beskydy

Eurobeskydy

Region Beskydy

euro mapa