Vyhledat v textu

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
Nošovické slavnosti
25
26 27 28 29 30 31 1
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality

Aktuality


 

 

Veřejná výzva na obsazení pracovního místa v Raškovicích

Datum konání: 31. 8. 2018

Veřejná výzva (1).pdf


Publikováno 22. 6. 2018 9:06

Nabídka pracovního místa

Nabídka pracovního místa

 

Přijmeme prodavačku (vedoucí) pro prodejnu Těšínských jatek v obci Komorní Lhotka.

Nástup ihned.

Bližší informace pan Popelka, telefon 777 718 041.

 

 

 

 


Publikováno 20. 6. 2018 11:37

Informace ke změnám ve vydávání OP a CP od 1. 7. 2018

LETÁK - Změny ve vydávání občanských průkazů od 1. července 2018.pdf

LETÁK - Změny ve vydávání cestovních pasů od 1. července 2018.pdf

 


Publikováno 12. 6. 2018 14:10

Pozvánka na promítání filmu A PLASTIC OCEAN

Datum konání: 15. 6. 2018

Bez názvu.jpg

Přijďte na naše promítání filmu A Plastic Ocean pod záštitou Greenpeace ČR a ponořte se do hlubin oceánu. Promítání pořádá Mirek Pantok ve spolupráci s obcí Nošovice. Promítání proběhne v Obecním domě v Nošovicích (nad prodejnou potravin). Kapacita sálu omezena.

Každým rokem vzniká 300 milionů tun plastového odpadu. Nutno podotknout, že pokud se situace nezmění, do roku 2050 bychom v oceánech mohli vidět plavat více plastu než ryb. „Plast je nejodolnější materiál, který kdy člověk vyrobil. Každý kousek se v určité formě na naší planetě stále nachází,“ dodává k motivaci vzniku filmu režisér.

Režisér a novinář Craig Leeson spolu s rekordmankou ve freedivingu a ekologickou aktivistkou Tanjou Streeter a celým týmem vědců odhalují šokující pravdu o úrovni znečištění a množství plastu v našich oceánech. To, co začíná jako idylický dokumentární film o krásách oceánů, končí alarmujícími záběry plastového podvodního světa.

Film bude promítán v anglickém jazyce s českými titulky. Vstup volný, promítání můžete podpořit na www.plastjepast.cz/film


Publikováno 12. 6. 2018 8:58

Projekty Radegast lidem postupující do veřejného hlasování

Datum konání: 31. 7. 2018

Projekty Radegast lidem postupující do veřejného hlasování:

 

Završení obnovy skautské mohyly Ivančena

Žadatel: Junák - český skaut, Moravskoslezský kraj

 

Skautská mohyla Ivančena pod vrcholem Lysé hory prošla v důsledku svého stavebně-technického stavu v roce 2016 velkou rekonstrukcí. Z časových, technologických a kapacitních důvodů však nebyly realizovány všechny úpravy, které součástí rekonstrukce měly být. Zároveň bylo nutné nechat nové mohyle určitý čas, až projde zátěží (lidé, počasí), až se usadí štěrk, kameny a podobně. Nyní chce organizace Junák stav mohyly a provizorní prvky definitivně vyřešit. Předmětem projektu bude rekultivace prostoru mohyly a okolí, zatravnění prostoru, dozdění a úprava stávajících zídek, umístění pamětních desek a cedulí, zřízení informačního modulu s fotografiemi přibližujícími její historii, současnost, důvody jejího vzniku a s návodem na přikládání kamenů. Projekt bude realizován z velké části dobrovolnicky skauty z Moravskoslezského kraje.

 

Kvalitnější čištění odpadních vod z chat a budov stojících na vrcholu Lysé hory

Žadatel: Klub českých turistů

 

Všechny chaty a budovy na vrcholu Lysé hory mají společnou čistírnu odpadních vod (ČOV). Tato čistírna byla zprovozněna v minulých letech společně s kolaudací nových turistických chat. Enormní návštěvnost těchto chat způsobila, že místní ČOV je vystavena nepravidelné zátěži, která snižuje účinnost čištění. Cílem projektu je snížit ekologickou zátěž na místní chráněný ekosystém, která vzniká z provozu budov umístěných na vrcholu Lysé hory. Budou realizována technická opatření, kterými se zvýší účinnost fungování místní čistírny a zajistí zlepšení kvality odpadních vod.

 

Nový dřevěný vstup do chaty Prašivá

Žadatel: KČT, odbor Beskydy

 

Cílem projektu je zajistit důstojný vstup do dřevěné horské chaty Prašivá, která během posledních tří let prochází postupnou rekonstrukcí. Stávající vstup do chaty je v havarijním stavu a jeho architektonická podoba, která neodpovídá celkovému vzhledu chaty z roku 1921, snižuje úroveň celého objektu. Nový dřevěný vchod bude respektovat architektonické členění chaty a bude opatřen kamennou dlažbou. Pultová střecha bude nahrazena sedlovou, ve stylu ostatních střešních ploch chaty. K celkovému cíli zrekonstruovat celou chatu do roku 2021 pomůže tento projekt významným způsobem. Vstup do chaty se tak stane důstojným prvním kontaktem návštěvníků se samotnou chatou.

 

To, co hlídá Radegast aneb ochrana ohroženého biotopu v Beskydech

Žadatel: ČSOP Salamandr

 

Radhošťský hřeben je turisticky oblíbená oblast Beskyd, ať už díky Pustevnám, soše boha Radegasta, kapli nebo výhledům do krajiny. Vyskytují se zde prameniště a rostou zde smilkové trávníky, celoevropsky ohrožený biotop. Péče o tyto hůře dostupné lokality je finančně náročná. Díky svažitému terénu a kamenům se svahy nedají sekat pomocí techniky, tudíž je nutné ruční kosení. Podpora se zaměřuje na náročnou údržbu této oblasti.  Vedlejším cílem je podpora udržitelnosti chovu ovcí, které k valašské krajině neodmyslitelně patří a zajišťují péči o ní.

 

 


Přístřeší pro akce Ledové a Dřevěné sochy na Pustevnách

Žadatel: Ski Park Grůň

 

Na Pustevnách je každým rokem pořádáno mnoho akcí, které se snaží přilákat lidi z měst, jakož i návštěvníky ze sousedních zemí za kulturně-uměleckým zážitkem do přírody. Jelikož jsou všechny akce venkovní, jejich úspěch závisí z velké části na počasí. Akce Ledové sochy, která trvá tři týdny a navštíví jí až 80 tisíc lidí ročně, nemůže bez patřičného zastřešení soch fungovat. Sochy by se za pár dní rozpustily. Díky navýšení kvantity ledu a za účelem roztroušení návštěvníků do více míst, se začaly v loňském roce rozdělovat sochy do dvou stanů. Ty však nejsou vhodné pro použití v zimním období. Cílem projektu je proto nakoupit dva vhodné stany bílé barvy, aby nenarušovaly krajinu a v zimě pomáhaly udržet chlad. V jednom ze stanů se navíc plánuje vytvoření galerie dřevěných soch řezbářů vytvořených v předešlých ročnících akce Dřevěné sochy.

 

Výletní vlaky do pivovaru Radegast

Žadatel: Slezský železniční spolek

 

Vlakem přímo do pivovaru? Proč ne, Slezský železniční spolek i letos zajistí speciální vlaky, které zájemce přivezou přímo do nošovického pivovaru. Projekt umožňuje rozšířit nabídku cestovního ruchu na Ostravsku, v Havířově, Českém Těšíně a na Frýdecko-Místecku a zvýšit tak atraktivitu našeho regionu také pro návštěvníky z jiných krajů díky netradičnímu spojení pivních zážitků a železniční dopravy. V rámci projektu Slezský železniční spolek vypraví sedm výletních vlaků z Ostravy do pivovaru Radegast v průběhu roku 2018 a 2019. Vlaky pojedou přes Havířov, Albrechtice u Českého Těšína a Český Těšín (nebo Frýdek-Místek) přímo na pivovarskou vlečku. V pivovaru bude pro návštěvníky připravena exkurze spojená se školou čepování piva a občerstvením.


Publikováno 12. 6. 2018 8:06

Radegast lidem: veřejnost rozhodne o bonusové prémii pro nejsympatyčtější projekt

Datum konání: 31. 7. 2018

Radegast lidem: veřejnost rozhodne o bonusové prémii pro nejsympatičtější projekt

 

Nošovice, 11. června 2018 Nošovický pivovar letos podpoří šest projektů zaměřených na podporu turismu a péči o beskydskou přírodu. Pivovar v rámci svého grantového programu Radegast lidem rozdělí na realizací projektů celkově částku 1,4 milionu korun. Veřejnost nyní rozhodne, který projekt získá navíc bonusovou prémii 50 tisíc korun, hlasovat lze na webových stránkách www.radegastlidem.cz až do 31. července 2018.

Letos je program Radegast lidem zaměřen na péči o přírodní bohatství a udržitelný turismus v Beskydech. Zkvalitnění čistění odpadních vod z chat a budov na vrcholu Lysé hory, obnova skautské kamenné mohyly Ivančena pod vrcholem Lysé hory, přestavba hlavního vchodu do chaty Prašivá či péče o horské louky a prameniště na Radhošťském hřebeni - to jsou některé z šesti projektů, které vyhodnotila grantová komise jako nejpřínosnější. Na realizaci svých projektů mají vítězné organizace rok, od 1. září 2018 do 31. srpna 2019.

 

Z bezmála tří desítek přihlášených projektů, které se nám letos sešly, je vidět, že zájem a chuť zvelebit beskyskou krajinu i zlepšovat život obyvatel je velký. Jsme rádi, že péči o přírodní bohatsví Beskyd a podpoře turismu pivovar Radegast může dlouhodobě napomáhat,“ říká manažer pivovaru Radegast Ivo Kaňák.

Od začátku fungování grantového programu podpořil pivovar desítky projektů částkou už více než 30 milionů korun. Loni směřovaly grantové příspěvky například na obnovu podmáčených lokalit a záchranu vzácných druhů rostlin a živočichů v podhůří Radhoště nebo na rekonstrukci kotelny v horském objektu Maměnka na Pustevnách.

Veřejnost může podpořit jeden z šesti projektů přidělením hlasu na webových stránkách www.radegastlidem.cz. Tři organizace s nejvyšším počtem hlasů získají expertní audit své organizace, který jim pomůže v dalším rozvoji. Organizace, která získá nejvíce hlasů veřejnosti obdrží navíc bonus ve výši 50 tisíc korun. Hlasování končí 31. července 2018. O tom, kdo prémiovou částku z programu získá bude jasno v září 2018. Vítěz veřejného hlasování bude jako již tradičně oznámen na Radegast dni, který se letos koná 1. září.

 

Vybrané projekty, které postupují do veřejného hlasování:

  • Završení obnovy skautské mohyly Ivančena pod vrcholem Lysé hory
  • Kvalitnější čištění odpadních vod z chat a budov stojících na vrcholu Lysé hory
  • Nový dřevěný vstup do chaty Prašivá
  • To, co hlídá Radegast aneb ochrana ohroženého biotopu v Beskydech
  • Přístřeší pro akce Ledové a Dřevěné sochy na Pustevnách
  • Výletní vlaky do pivovaru Radegast

Publikováno 12. 6. 2018 8:02

Pozvání na Den Policie ČR - KŘP MSK

Datum konání: 16. 6. 2018

Den policie 2018

MS kraj - policie a další složky budou opět k vidění na Slezskoostravském hradě 

Přijměte prosím naši pozvánku k tradiční akci moravskoslezské policie. Výjimečně, jedinkrát v roce můžete na jediném místě zhlédnout nejen akční ukázky speciálních jednotek, ale také divácky oblíbené ukázky služební kynologie a hipologie nebo speciální výstroj a výzbroj jednotlivých složek. Den policie 2018 je pro Vás připraven v prostorách Slezskoostravského hradu a letos se koná dne 16. června 2018. Program začíná již v deset hodin dopoledne. Slavnostní složení služebního slibu desítek nových policistů a ocenění policistů započne ve čtrnáct hodin přinesením praporu na nádvoří hradu.

Stalo se již zvykem, že v průběhu Dne policie prezentují v dynamických či statických ukázkách svůj profesní um také ostravští strážníci, moravskoslezští záchranáři či hasiči, vojáci nebo příslušníci vězeňské služby. Ani tentokrát nebudou chybět statické prezentace speciální pořádkové jednotky, zásahové jednotky, dopravní i pyrotechnické služby, oddělení hlídkové služby, cizinecké policie, oddělení kriminalistické techniky a mnohé další. Návštěvníci si mohou prohlédnout také policejní vrtulník.

Pro děti jsou připraveny různé testy a kvízy na stanovišti oddělení tisku a prevence, po splnění soutěžních úkolů mohou soutěžící získat drobné dárky. Zájemci o službu v řadách Policie České republiky získají kýžené informace v sekci personálního odboru moravskoslezské policie.

Výročí 100. let vzniku republiky

V průběhu letošního Dne policie si připomeneme 100. let vzniku našeho státu. Jak se změnila služba v řadách bezpečnostních sborů od dob, které diváci dobře znají například z televizních děl Četnické humoresky či Hříšní lidé města pražského, mohou návštěvníci konstatovat v připravených historických expozicích. Díky spolupráci s Muzeem Novojičínska mohou zájemci „nahlédnout“ do zločinů tohoto kraje v kauzách „Postrach Moravy“ a dalších, namátkou viz https://galerieosobnosti.muzeumnj.cz/martin-lecianhttps://galerieosobnosti.muzeumnj.cz/marie-velgova.

Výstava Muzea Novojičínska však nabídne i exponáty přileb strážníků nebo četnickou lucernu z Frenštátu pod Radhoštěm (20. léta 20 století). Na diváky čeká také prezentace historických vozidel z let 1932 – 1938, především značky Tatra, díky vstřícnosti členů spolku Tatra Veteran Sport Club Ostrava.

V expozicích odboru kriminalistické techniky a expertíz a oddělení kriminalistické techniky zvíte, jak se měnila v uplynulých desítkách let tato specializace. Jak se vyvíjela kriminalistická fotografie, daktyloskopie můžete zjistit v místě stanoviště kriminalistických techniků při prohlídkách exponátů. Zmíníme například desítky let staré fotoaparáty či dobovou daktyloskopickou soupravu (k daktyloskopii například viz https://www.muzeumpolicie.cz/prvni-kroky-daktyloskopie/).

V souvislosti s letošním 100. výročím založení státu ovšem nalézáme též postupnou genezi dalších specializací. Ve dvacátých letech minulého století byl například organizován první kurz psovodů policie a v následujících letech byla založena policejní škola psovodů. Vznik oddělení dopravní stráže je datován do roku 1919. Nicméně zřizována byla mnohá další oddělení, připomeneme například pátrací službu. Mohli bychom pokračovat i historií pramenů práva, zmínit četnické služební instrukce, které upravovaly činnost při pátrání. Historie naší činnosti je vskutku obsáhlá a můžeme tak navazovat na zkušenosti našich předků…

Historii však skýtá též výstava rekvizit z diváky oblíbených Četnických humoresek, zahrnující kancelář četníka nebo dobové uniformy či ošacení.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
Krajské ředitelství policie Moravskoslezs kého kraje
6. 6. 2018       

DEN Policie 2018 - plakát

                                                      

 

                                                                                          

                                                   

 

 

               

             

 
 
 
 
 

Publikováno 8. 6. 2018 12:15

Pozvánka na Den Raškovic

Datum konání: 23. 6. 2018

Den Raškovic 2018

 


Publikováno 8. 6. 2018 11:24

Pozvání na benefiční koncert

Datum konání: 26. 5. 2018

Šporcl.jpg

 


Publikováno 16. 5. 2018 11:54

Pozvání na Frýdecko-Místecký veletrh

Datum konání: 25. 5. 2018 - 27. 5. 2018

FM veletrh.jpg


Publikováno 15. 5. 2018 13:07