mapa

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec Nošovice > Aktuality > Pozvání na vánoční jarmark

Pozvání na vánoční jarmarkDatum konání:
28.11.2014
Datum ukončení:
31.12.2014

Dobrý den,

S blížícím se časem Vánoc jsme i my pro Vás připravili zajímavý program.

Hned zítra v sobotu 29. listopadu 2014 od 13.00 do 16.30 hodin přijďte na frýdecký zámek, protože „Dnes večer začíná advent“. Připravili jsme pro Vás prohlídku výstavy Betlémy, dílny pro děti, prodej stylového občerstvení a nejen to. Ve 14.00 hodin Vás zveme na přednášku Mgr. Slavěny Jurčíkové „A osm dní oheň hořel...“  a v 15.00 hodin vystoupení scholy frýdecké farnosti ve výstavních síních frýdeckého zámku.

Ve čtvrtek 4. prosince 2014 v 17.00 hodin se uskuteční poutní mše svatá v zámecké kapli sv. Barbory.

V neděli 7. prosince si nenechte ujít tradiční vánoční jarmark v areálu frýdeckého zámku od 9.00 do 15.00 hodin. Vánoční atmosféra spojená s ukázkou tradičních řemesel, prodejem vánočních ozdob, medoviny, sýrů, perníčků a bohatým programem.

Od 10.00 hodin v Rytířském sále frýdeckého zámku vystoupí folklórní soubor Pilky ze Lhotky a zahraje Pustkova cimbálová muzika z Kozlovic Ej koleda, koleda.

Mikulášskou nadílku v Rytířském sále frýdeckého zámku nepromeškejte ve 12.00 hodin.

Pokud chtějí rodiče nechat obdarovat své děti v rámci Mikulášské nadílky na vánočním jarmarku, ať přinesou balíčky se jmény dětí do 7. prosince 2014 do 10.00 hodin na pokladnu frýdeckého zámku.

V rámci jarmarku si budete moci prohlédnout výstavu Betlémy, zámeckou kapli sv. Barbory a expozici Frýdek a Místek.

 

Ve čtvrtek 11. prosince 2014 v 17.00 hodin slavnostně zahájíme výstavu Radujme se, veselme se v tomto novém roce… novoroční přání ze sbírek muzea

Zvyk přát si do nového roku znali už Egypťané - obdarovávali se symbolem štěstí a boha Slunce Ra, posvátným broukem skarabeem ze zlata, stříbra nebo drahých kamenů.

První tištěná novoročenka se objevila v Praze roku 1605 a byla psána latinsky, v pražské mincovně byla o rok později vyražena kovová novoročenka v podobě mince s německým nápisem ZUM NEUEN JAHR. Uvádí se, že významným popularizátorem novoročenek byl hrabě Karel Chotek - ve snaze popřát svým přátelům a známým, které nemohl osobně navštívit, si nechal vytisknout tzv. omluvné nebo gratulační lístky s obrázkem a textem, v tehdy diplomatickém jazyce, ve francouzštině. A tak se  objevilo  „pour féliciter“ – „pro štěstí“ (PF, P.F.,p.f.), které v Čechách zdomácnělo a používá se  do dnešních dnů.

Významnými tvůrci byli a jsou výtvarní umělci, jejich zásluhou není novoročenka jen slovním sdělením, ale také uměleckým dílem.

V současnosti se novoročenky posílají jako klasické pohlednice nebo tzv. rozkládací přání, v poslední době nabývají na oblibě e-pohlednice.

Novoročenky jsou vyjádřením přátelství a důvěry.

 

V pátek 12. prosince 2014 v 20.00 hodin Vás v Rytířském sále frýdeckého zámku přivítá Tomáš Kočko&Orchestr. Již tradiční adventní koncert tentokrát spojený s představením nového alba s názvem ŽIVĚ. Zazní nejen koledy v osobitých úpravách  Tomáše Kočka a jeho Orchestru, ale i oblíbené písně ze starších alb. Pořadatelem koncertu je Tomáš Kočko.

 

V pátek 26. prosince 2014 v 15.00 hodin v rámci Svatoštěpánského odpoledne vystoupí v Rytířském sále frýdeckého zámku sbor Catena Musica z Frýdku-Místku.

 

Těšíme se na Vaši návštěvu

 

S přáním hezkého dne

 

 

Bc. Dominika Grygarová

Náměstkyně ředitele

Úsek marketingu, programu a vnějších  vztahů

 

                       

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek,

příspěvková organizace

Hluboká 66

738 01  Frýdek-Místek

Tel. 558 630 615

        731 102 042

Email: dominika.grygarova@muzeumbeskyd.com

www.muzeumbeskyd.com

 


26. 4. Oto

Zítra: Jaroslav

Návštěvnost stránek

294424