mapa

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec Nošovice > Aktuality > Mykologická poradna

Mykologická poradnaDatum konání:
30.5.2014
Datum ukončení:
31.10.2014

 

Mykologická poradna v Muzeu Beskyd

Mykologickou poradnu najdete každé pondělí od 9-12 a 13-16 hodin na přírodovědném pracovišti Muzea Beskyd – v 1. patře Langova domu na Hluboké 66 (poblíž Kauflandu). Nezůstane však jen u mykologické poradny - Ing. Lederer chystá pro návštěvníky muzea i výstavku sezónních hub a na podzim cyklus čtyř popularizačních přednášek na mykologické téma.  Mykologická poradna bude fungovat do konce října letošního roku.

Muzeum Beskyd přichází s další užitečnou novinkou pro obyvatele frýdeckomísteckého regionu. Tentokrát vyjde vstříc těm, kteří jsou ochotni ve svém volném dni brzy ráno vstát, popadnout košík a vyrazit do lesa za houbovou vůní. Jelikož hlavní houbařská sezona začíná v květnu, od pondělí  5. května 2014 začne při Muzeu Beskyd Frýdek-Místek fungovat Mykologická poradna. 

Naše houbařská vášeň má hluboké historické kořeny. Houby se u nás sbíraly od nepaměti a kdysi se houbám říkalo maso chudých. Sbírání hub bylo tedy zpočátku důležitým zdrojem obživy, dnes je však tradiční volnočasovou aktivitou, která se stala téměř naším národním sportem – fenoménem, který ve světě nemá obdoby. Údajně alespoň jednou ročně vyrazí na houby přes 70 % obyvatel České republiky. V kuchyni potom houby padnou za oběť jejich kulinářskému umění v podobě řízků, smaženice, omáčky, nebo třeba skončí v bramboračce.

Známe ale houby opravdu dobře? Stinnou stránkou této aktivity je totiž skutečnost, že se v České republice se každoročně jedovatými houbami otráví desítky houbařů. Řada otrav je přitom zcela zbytečná a jen při troše pozornosti a znalostí základních pravidel pro sběr hub se jim dá zabránit. Víme tedy, jak na ně? Máme je uříznout nebo vytočit? Kde je nemáme sbírat? A kde naopak ano? Čeho si máme při jejich sběru všímat? Známe i nejedlé dvojníky jinak chutných a neškodných hub? Co s neznámou houbou, když nechceme být nezodpovědným hazardérem, pro něhož bude houba jedlá jenom jednou? A jak je to vlastně s různými houbařskými pověrami? Které z těch cca 10 tisíc druhů u nás rostoucích stojí za to sbírat?

Na tyto otázky je připraven erudovaně odpovědět mykolog Ing. Jiří Lederer. Stát se výborným mykologem měl nakročeno už od dětství, neboť k houbaření ho vedl jeho otec, který byl specialista na holubinky. Správnost jejich determinace si ověřoval i chemickými testy přímo v přírodě. Na Teplicku v Čechách, kde vyrůstal, chodívali také do mykologické poradny vedenou tehdy věhlasným mykologem panem Markem. Od roku 1974, po vystudování oboru zahradní architektury v Lednici, působí ve Frýdku-Místku, kde se celá léta věnoval péči o městskou zeleň – nejdříve v technických službách, později přes dvacet let na odboru životního prostředí městského úřadu. A od městské zeleně není daleko k dřevokazným houbám, jejichž znalcem se stal také. Zná nejenom houby v našem regionu, kromě rodných severních Čech zná např. také mykoflóru Pavlovských kopců, Bílých Karpat a samozřejmě Poodří. Jako člen České mykologické společnosti a České vědecké společnosti pro mykologii je autorem řady odborných článků, realizoval přes desítku mykologických průzkumů. Není bez zajímavostí, že je také nadšeným obdivovatelem zdejší přírody, což zúročil při vypracování velmi kvalitních a zajímavých kapitol o přírodě blízkého a širšího okolí Frýdku-Místku, které naleznete na webových stránkách statutárního města Frýdek-Místek.


21. 4. Alexandra

Zítra: Evženie

Návštěvnost stránek

293651