mapa

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec Nošovice > Aktuality > Muzeum Beskyd zve na výstavy

Muzeum Beskyd zve na výstavyDatum konání:
30.11.2016

Po prázdninové odmlce vás opět zveme na výstavy, muzejní lekce, přednášky a stálé expozice na frýdecký zámek Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

 

 

Výstavy:

 

Krajina mých snů

Návštěvníci expozice Beskydy – příroda a lidé si mohou na přilehlé chodbě prohlédnout výběr těch nejhezčích dětských obrázků ze stejnojmenné výtvarné soutěže.

 Autoři ve svých výtvarných dílech zachycují nejrůznější podoby vysněné krajiny.

Výstava potrvá do 16. října 2016.

 

Jak semena putují krajinou

Výstava si klade otázku „ Jak semena putují krajinou ?“No přece létají vzduchem, padají a skáčou, plaví se po vodě, nebo se dokonce nechají sežrat, aby se dostaly pryč od rodičů.

Na výstavě uvidíme, čím rostliny vybavily svá semínka a plody, aby se mohly šířit po okolí.

Výstava potrvá do 6. listopadu 2016.

 

Živé houby v muzeu

Živé exponáty jedlých, nejedlých i jedovatých druhů hub si budou moci návštěvníci muzea opět po roce zblízka prohlédnout během týdenní výstavy Živé houby v muzeu.

Houby nasbírané předchozí dny v Beskydech a Podbeskydí budou k vidění ve výstavní síni frýdeckého zámku od 11. do 16. září 2016.

 

IX. Beskydské trienále řezbářů

Po třech letech opět zveme návštěvníky na již IX. ročník Beskydského trienále řezbářů.

Profesionální i amatérští řezbáři z Česka, Slovenska a Polska představí své názory a pohled na život prostřednictvím svých nově vytvořených děl.

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 15. září 2016 v 17 hodin, výstava potrvá do 13. listopadu 2016.

 

Školní obrázky

Představíme jednu z nejrozšířenějších učebních pomůcek. V českých zemích je začal v letech 1856 – 1865 vydávat Karel Slavoj Amerling.

Jejich masová produkce přichází v 80. letech 19. století, vrcholí v období První republiky, velmi významnou roli hrály i v budovatelské éře 50. let 20. století a svou oblibu ve školách si uchovaly dodnes.

Na výstavě budou k zhlédnutí např. nejstarší obrázky ze sbírky Muzea Beskyd, ale nejeden návštěvník bude moci zavzpomínat na svá školní léta i nad obrázky z dob nedávno minulých.

Vernisáž ve čtvrtek 29. září 2016 v 17 hodin, výstava potrvá do 20. listopadu 2016. 

 

Fotosoutěž

Hmyz a jiná havěť zblízka

Tak zní téma fotosoutěže, kterou vyhlašujeme pro všechny nadšené fotografy ve věku 15–100 let.

Podělte se o své foto-úlovky ze světa hmyzu a jiných bezobratlých a navrch získejte hodnotnou cenu. Uzávěrka soutěže je 30. 9. 2016.

Více informací a přihláška do soutěže ke stažení na www.muzeumbeskyd.com.

 

Dění v muzeu:

 

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek nabízí možnost studia v Seniorgymnáziu. Tento projekt umožňuje využití volného času seniorů zajištěním dalšího vzdělávání v v široké škále oborů. Scházíme se pravidelně jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek na zajímavých přednáškách, které vedou zkušení odborníci. Studium je čtyřleté, zakončené závěrečným testem. Absolventi Seniorgymnázia mohou pokračovat v Seniorklubu.

Nový školní rok 2016/2017 v Seniorgymnáziu

1. a 2. ročník - čtvrtek dne 22. září 2016 v Zámeckém klubu. Výběr školného od 13.00 hod. 
Přednáška začíná ve 14.00 hod.
3. a 4. ročník - čtvrtek dne 29. září 2016 v Zámeckém klubu. Výběr školného od 13.00 hod.
Přednáška začíná ve 14.00 hod.
Školné pro Seniorgymnázium na celý školní rok: 400 Kč.

Seniorklub A
 - úterý dne 20. září 2016 v Zámeckém klubu. Výběr školného od 13.00 hod.
Přednáška začíná ve 14.00 hod.
Seniorklub B - úterý dne 27. září 2016 v Zámeckém klubu. Výběr školného od 13.00 hod.
Přednáška začíná ve 14.00 hod.
Školné pro Seniorklub na celý školní rok: 300 Kč.

 

 

Dny evropského dědictví

Neděle 11. září 2016 od 10.00 do 17.00 hodin

Vstup ZDARMA na všechny výstavy a expozice muzea.

Zámecký okruh, expozice Beskydy - příroda a lidé, Frýdek a Místek, výstavy Krajina mých snů, Živé houby v muzeu, Jak semena putují krajinou a památník ÓNDRY  ŁYSOHORSKÉHO.

 

Zmizelé frýdecké a místecké továrny, živnosti a obchody

Čtvrtek 15. září 2016, 16.30 hodin – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Pomyslná procházka Frýdkem a Místkem prostřednictvím dobových fotografií, dokumentů a reklam.

 

Řezbářský jarmark

Zveme vás k návštěvě třídenního řezbářského jarmarku od pátku 16. září do neděle 18. září vždy od 10 do 17 hodin.

Uvidíte řezbáře při práci, můžete si koupit jejich díla.

A co více – i vy sami si můžete vyrobit vlastní dřevěné dílo v dílničce, kterou pro vás připravili muzejní pracovníci, ve stánku Střední školy elektrostavební a dřevozpracující ve Frýdku-Místku i v dílničce manželů Hutěčkových z Želechovic.

A samozřejmě si můžete prohlédnout výstavu 9. Beskydské trienále řezbářů.

 

Mykologická vycházka k výstavě Živé houby v muzeu

Mykologická vycházka po hukvaldské oboře s předním regionálním mykologem Ing. Jiřím Ledererem proběhne v sobotu 17. září 2016 v 9.30 hodin, sraz u hlavní brány.

 

Svatováclavská vyjížďka veteránů - Memoriál Růženy Horákové

Čtvrtek 28. září 2016, 11.30 - 13.00 hodin, Zámecké náměstí ve Frýdku

V pořadí již 6. ročník výletní jízdy historických vozidel Kravařskem a Pobeskydím pořádá VVCC Rožnov p. R. ve spolupráci s Autoklubem Rožnov p. R. a Old Fiat Clubem Frýdek-Místek s podporou města Nový Jičín, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kunín, zámku Kunín, Vagonářského muzea ve Studénce, Muzea Beskyd Frýdek-Místek, Pivovaru Radegast a společnosti Relax v Pobeskydí. Záštitu nad akcí převzal PhDr. Jaroslav Dvořák, starosta města Nový Jičín. Letošní akce se zúčastní 200 historických automobilů a motocyklů do roku výroby 1980, start bude v 10.00 hodin v zámeckém parku v Kuníně, ve Frýdku-Místku budou vozidla vystavena na Zámeckém náměstí v době od 11.30 do 13.00 hodin, kdy účastníci jízdy půjdou na prohlídku výstav a expozic v Muzeu Beskyd, zakončení akce proběhne v 17.00 hodin na Masarykově náměstí v Novém Jičíně.

 

Výzva

V termínu 15. 9. – 13. 11. 2016 se uskuteční již 9. ročník Beskydského trienále řezbářů. Prosíme všechny řezbáře - začínající, i ty, kteří už s řezbou mají zkušenosti, ale minulého ročníku v roce 2013 se neúčastnili – z české, slovenské i polské strany Beskyd a blízkého okolí, kteří mají předběžný zájem se zúčastnit letošního ročníku výstavy, aby poskytli muzeu kontakt (email, telefon, případně adresu), na který bychom posílali propozice k výstavě. Prosíme také všechny přátele muzea, aby tuto informaci řezbářům v jejich okolí předali.

Informace k této akci podává Mgr. Pavla Platošová, tel. 558 630051, email: pavla.platosova@muzeumbeskyd.com

Kontakt na řezbáře lze zanechat také na pokladně muzea.

 

Výzva k výstavě vánočních ozdob

K doplnění vánoční výstavy v muzeu hledáme starší fotografie ozdobených vánočních stromečků v rodinách na Frýdecko-Místecku. Budeme vděčni i za informace o tom, jak jste Vánoce slavili vy, případně vaši rodiče.

Mgr. Pavla Platošová, tel. 558 630 051, pavla.platosova@muzeumbeskyd.com

 

Mykologická poradna

Již třetím rokem naše muzeum otevírá každé pondělí poradnu pro všechny houbaře, amatérské mykology a milovníky přírody. Bude Vám k dispozici odborník Ing. Jiří Lederer.

 

Botanická a bryologická poradna

Od května máte opět možnost přijít do muzea poradit se, pokud Vás zajímají planě rostoucí rostliny nebo mechorosty. Poradí Vám botanička Ing. Petra Juřáková a bryoložka RNDr. Jana Tkáčiková.

Poradny jsou otevřeny vždy v pondělí od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin na přírodovědném úseku Muzea Beskyd Frýdek-Místek (Langův dům, Hluboká 66). Poradny budou otevřeny do konce října.

 

Okolo frýdeckého zámku cestička – hledačka

Jaro v parcích kolem zámku je nádherné! Pojďte se projít kolem zámku v době, kdy kvetou magnolie a také ovocné stromy ve Štěpnici jsou v plném květu. Přitom si můžete zahrát hru pro celou rodinu, kterou jsme pro Vás připravili, vyřešit několik úkolů a najít poklad. Více informací na webových stránkách nebo na pokladně muzea.

 

STALÉ EXPOZICE:

 

BESKYDY - PŘÍRODA A LIDÉ

Stálá expozice, která poskytuje ucelený obraz o životě v Beskydech a Pobeskydí.

Historicko-etnografická část nyní prezentuje na 800 sbírkových předmětů, dokumentujících tradiční zemědělství, řemesla, obchod, železářství a další.

Můžeme nahlédnout do valašské jizby, dozvědět se něco o chovu ovcí, prohlédnout si tkalcovský stav aj.

Přírodovědná část představuje typické ekosystémy frýdeckomísteckého regionu, které jsou doplněny zejména velkým množstvím exponátů obratlovců (téměř 200 kusů).

Pozoruhodná je zejména kolekce velkých šelem (medvěda hnědého, rysa ostrovida a vlka obecného) a mnoha druhů vzácných ptáků, unikátem je i exponát mladého losa evropského.

Nejcennějšími exponáty z dávné geologické minulosti regionu jsou kosterní pozůstatky savců ze čtvrtohor a zkamenělina druhohorní cykasovité rostliny. 

 

ZÁMECKÝ OKRUH

Prohlídková trasa po frýdeckém zámku nabízí Rytířský sál s erbovními obrazy slezské šlechty, zámecké interiéry instalované v reprezentačních prostorách, vyhlídkovou věž – gloriet a kapli sv. Barbory.

Stylizovaný zámecký okruh ukazuje život šlechty a měšťanstva v historické oblasti těšínského knížectví, převážně z 19. století.

 

FRÝDEK - MARIÁNSKÉ POUTNÍ MÍSTO

Stálá expozice v sakristii kaple sv. Barbory připomíná skutečnost, že Frýdek patřil k nejznámějším a nejnavštěvovanějším mariánským poutním místům ve Slezsku.

 

FRÝDEK A MÍSTEK

Expozice, která má návštěvníkovi přiblížit historii a významné osobnosti dvou měst ležících podél řeky Ostravice, moravského Místku a slezského Frýdku.

 

PAMÁTNÍK ÓNDRY  ŁYSOHORSKÉHO

Stálá expozice věnovaná životu a dílu frýdeckého rodáka, který byl a je světově uznávaným básníkem a překladatelem (Návštěva památníku po předchozí rezervaci).

 

 

 Řezbáři.jpg


26. 4. Oto

Zítra: Jaroslav

Návštěvnost stránek

294480