mapa

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec Nošovice > Aktuality > MHD v Nošovicích - informace

MHD v Nošovicích - informaceDatum konání:
3.12.2015
Datum ukončení:
31.1.2016

Frýdek-Místek rozšiřuje MHD zdarma, bude zajíždět i do Dobré a Nošovic

 

Statutární město Frýdek-Místek stále rozšiřuje ojedinělý projekt v České republice „MHD zdarma“, který se připravoval v roce 2010 a v roce 2011 zahájil jeho ostrý provoz. Zpočátku zahrnoval město a nejbližší sousední obce - Staré Město, Sviadnov a Řepiště. V roce 2012 se  připojily Hukvaldy a Krásná (Visalaje). V roce 2013 následoval Staříč, Paskov, Žabeň, Baška a Janovice. Od roku 2014 MHD zdarma zajíždí do Palkovic, Kozlovic, Metylovic, Fryčovic, Pržna, Brušperku a na točnu autobusů v Nové Bělé.

 

Od 13. prosince 2015 budou moci MHD zdarma využívat také obyvatelé sousední Dobré a nedalekých Nošovic. Celkem město Frýdek-Místek nabízí zdarma spojení s téměř dvaceti mimoměstskými lokalitami.

Hektické jednání o rozšíření MHD zdarma do Dobré a Nošovic trvalo téměř jeden a půl roku. Konečné stanovisko a souhlas s tím, aby MHD zdarma zajížděla i do těchto obcí, musel vyslovit krajský úřad, který je provozovatelem příměstské autobusové dopravy a zajišťuje přepravu cestujících do těchto obcí po své linii. Povolením MHD zdarma může přijít o vytíženost některých svých spojů s placeným jízdným. V souvislosti se zavedením MHD zdarma do Dobré a Nošovic byly ale spoje zvoleny tak, aby časově nekolidovaly a nekonkurovaly krajským linkám.

Vleklá a náročná jednání se dotýkala jen několika spojů, kterými se dosah tras MHD zdarma prodlouží o čtyři kilometry. Od VÚHŽ u hranic s Dobrou, kam dosud MHD zdarma zajížděla, bude pokračovat přes centrum obce Dobrá až do středu Nošovic. „Příznivou vyjednávací pozici s krajským úřadem nám pomohl připravit náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher, který má MHD zdarma ve své kompetenci. Díky jeho vstřícnosti a ochotě se na jednání podílet jsme dospěli s krajem ke kompromisům a MHD zdarma bude zajíždět i do Dobré a Nošovic. Důraz jsme kladli na to, abychom ekonomicky pomohli určitým věkovým vrstvám obyvatelstva, takže autobusové spoje jsou cíleny k přepravě do škol a do zdravotnických zařízení, jako je poliklinika nebo nemocnice ve Frýdku-Místku,“ shodují se místostarosta Dobré Milan Stypka a starosta Nošovic Miroslav Kačmarčík.

Obce Dobrá a Nošovice budou přispívat na provoz MHD zdarma částkou 185 tisíc korun ročně. Jejich občané budou mít možnost bezplatného spojení nejen s Frýdkem-Místkem, ale i dalšími obcemi, do kterých MHD zdarma zajíždí,“ řekl náměstek primátora Karel Deutscher s tím, že do Dobré a Nošovic bude zajíždět linka č. 3, která vede až do Bašky, ale také linka č. 13, která zajíždí až do Paskova.

Cestující, kteří chtějí využívat MHD zdarma, musí udělat jediné, vyřídit si speciální čipovou kartu.  V opačném případě zaplatí u řidiče jednotné jízdné ve výši 10 korun, což je ve srovnání s ostatními autobusovými spoji i tak vůbec nejnižší částka.

Je v našem zájmu, aby do města přijíždělo co nejméně osobních vozidel, proto nabízíme alternativu v podobě MHD zdarma, ke které se připojují i okolní obce a o jejíž fungování se zajímají i za hranicemi. Úspora na dopravném jednoznačně motivuje občany k využívání veřejné dopravy. Ve městě tak dochází k poklesu osobní dopravy, což má ekologická pozitiva, zejména nižší prašnost, hlučnost i nižší koncentraci škodlivin z výfukových plynů. Další devízou projektu je, že k nám láká obyvatele okolních obcí, kteří u nás následně využívají různé druhy služeb a přijíždí zde i za studiem, sportem, kulturou nebo za nákupy,“ vysvětlil náměstek Karel Deutscher.

MHD zdarma má podle původních plánů fungovat do doby než bude vybudován obchvat města, který je stále v nedohlednu. Projekt je podporován napříč politickým spektrem a má veliký úspěch i ohlasy nejen u nás, ale také v zahraničí.

Nové jízdní řády začnou platit 13. prosince 2015. Začátkem prosince budou v tištěné podobě k dispozici na autobusovém nádraží ve Frýdku a zveřejněny budou také na webových stranách města  a webových stranách obce Dobrá.

 

Pozn.:

Linka č. 3 nabídne v pracovní dny ve směru Dobrá – Nošovice pět spojů (ranní, dopolední, odpolední a dva pozdně odpolední). Ve směru Nošovice – Frýdek-Místek – Baška bude zajištěno v pracovní dny sedm spojů (ranní, dopolední, tři odpolední, pozdně odpolední a podvečerní).

 

Linka č. 13 zajistí přepravu v pracovní dny i o víkendech a svátcích. Ve směru z Nošovic na Frýdek-Místek nabídne jeden brzký ranní spoj a v opačném směru odpolední a noční spoj.

(použita velká část tiskové zprávy paní Jany Matějíkové z Magistrátu města Frýdku-Místku)        

                                                                                    

Vás, milí spoluobčané, bude jistě zajímat, co všechno je třeba učinit, abyste mohli MHD používat.

Dovolil jsem si použít manuálu z webových stránek města Frýdku- Místku, jistě se v nich zorientujete a nebude pro vás problémem „být připraveni“ hned od začátku platnosti nového jízdního řádu, tedy od 13. prosince 2015. 

 

Co potřebuji k vyřízení čipové karty a ročního kuponu pro přepravu zdarma?
• vyplněnou žádost, barevnou fotografii 3,5 x 4,5cm, občanský průkaz, potvrzení o bezdlužnosti a 300,-Kč na novou čipovou kartu a roční časový kupon

 

Kdy a kde si mohu vyzvednout žádost o výdej čipové karty na přepravu zdarma?
• na autobusovém nádraží na ul. Na Poříčí, na informacích v budově magistrátu na ul. Radniční 1148 a Palackého 115.

 

Kde a v jakých dnech a časech si mohu vyřídit potvrzení o bezdlužnosti?
• v budově magistrátu na ul. Radniční 1148, oddělení místních daní a poplatků (v přízemí), a to v době úředních hodin:
- pondělí a středa:   8:00 – 17:00

- čtvrtek:                     8:00 – 15:00

 

Co musím mít s sebou?
• občanský průkaz, vyplněnou žádost a barevnou fotografii 3,5 x 4,5cm

 

Pokud se prokáže, že mám závazek vůči městu, který následně uhradím, mohu si poté čipovou kartu na přepravu zdarma vyřídit?
• ano

 

Co musím udělat po vyplnění žádosti a vyřízení potvrzení o bezdlužnosti?
• převzít od úředníka potvrzení o podání žádosti, které bude nutné předložit při převzetí čipové karty a ročního časového kuponu (platnost 365 dní)

 

Jak dlouho trvá vyřízení čipové karty?
• cca 15 kalendářních dnů

 

Kde se čipová karta  vydává? Co k jejímu převzetí potřebuji?
• čipová karta a časový kupon se vydávají na autobusovém nádraží na ul. Na Poříčí
• čipová karta je vydána po předložení potvrzení o podání žádosti a zaplacení 299,-Kč za čipovou kartu a 1,-Kč za nabití ročního časového kuponu na přepravu zdarma, roční časový kupon obsahující číslo čipové karty a dobu platnosti musí mít cestující v rámci přepravy MHD vždy u sebe (zastrčený v obalu čipové karty)

                          (použit text z webových stránek města Frýdku-Místku, sekce doprava, MHD)

 

Poznámka – Jak si vyřídím čipovou kartu?

Kartu na MHD Zdarma si může vyřídit kdokoliv, i člověk z Prahy nebo student z Ostravy, ale musí mít doklad o tom, že nedluží městu ani korunu, například na pokutě za špatné parkování.

 

Takže doklad o bezdlužnosti musí mít i občané naší obce. Vystavují ho úředníci magistrátu na Radniční 1148, ve Frýdku (přízemí). Trvá to cca 5 minut.

 

Stejně tu cestu na magistrát musíte vážit, protože zde vyplníte  a  odevzdáte  žádost o vydání čipové karty, vydání dokladu o bezdlužnosti je součástí žádosti. Poté co odevzdáte na magistrátu žádost a úředník zjistí, že městu nic nedlužíte,  o nic se již nestaráte.

 

Za 15 pracovních dnů si dojdete na ČSAD, Na Poříčí, kde zaplatíte 300 korun (299 korun karta + 1 koruna za nabití ročního kuponu) a dostane kartu na MHD Zdarma.

 

A ještě jedna „maličkost“ – stanete-li se majiteli předplacené karty, tuto vozte vždy s sebou, přikládáte ji při nástupu do autobusu ke snímacímu zařízení, obdržíte lístek s nulovou hodnotou a na něm najdete údaj o době platnosti vaší karty.  

 

Dobrá věc se podařila. Opravdu naše snaha trvala téměř jeden a půl roku. Ve trojici spolu se starostou a místostarostou obce Dobrá Ing. Jiřím Carbolem a Mgr. Milanem Stypkou a se členy našich obou zastupitelstev v zádech jsme nejprve narazili na milé a konstruktivní přijetí v pracovně náměstka primátora pana Karla Deutschera, a bezprostředně poté – na prvním z mnoha jednání na „úrovni kraje“ jsme opravdu NARAZILI. Všechno zlé je pro něco a pro někoho nakonec dobré, neboť jsme postupně nacházeli podporu u jednoho z přepravců (konkrétně se jednalo o ČSAD Frýdek-Místek), zpracovatelů jízdních řádů spolupracujících s městem Frýdek-Místek (UDI Morava) a začali jsme s těmi rozumnějšími politiky krajského formátu pomalu nacházet společnou řeč. Vždy si vzpomenu, kterak nám krajští konšelé sdělili vůbec první finanční obnos za povolení prodloužení městské hromadné dopravy o pouhé 4 (slovy čtyři) kilometry – z Frýdku-Místku do Nošovic – jednalo se o částku převyšující 1 milion korun českých…a nyní jsme na částce 185.000,- Kč pro každou obec a rok dopravy zdarma a vy spolu s námi už můžete vyhlížet první autobus, který se v Dobré a Nošovicích objeví 13. prosince 2015 a v Dobré bude zastavovat na zastávkách „Dobrá – Špice“, „Dobrá – střed“ a „Dobrá – nádraží ČD“, dále pojede do Nošovic, kde má dvě zastávky – Nošovice střed (u rest. Radegastův šenk) a u Pivovaru Radegast.

 

Časy příjezdů a odjezdů jednotlivých spojů budou zveřejněny na stránkách obce bezprostředně po vydání nového jízdního řádu.

 

S využitím předplacené karty se pojí snazší (a levnější) dostupnost škol, zdravotních zařízení – ale také možnost rodinného výletu na Hukvaldy, návštěva všech obcí, které jsou již v systému „MHD zdarma“.

My vám všem děkujeme za podporu a trpělivost a přejeme pohodové užívání zcela nového fenoménu pro nás všechny, občany Nošovic a Dobré.    

 Miroslav Kačmarčík, starosta obce Nošovice

 


24. 4. Jiří

Zítra: Marek

Návštěvnost stránek

294048